Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bud Spencer

22. 9. 2008

Bud Spencer (* 31. října 1929, Neapol), rozený jako Carlo Pedersoli je italský sportovec a herec.

Carlo Pedersoli v mládí vystudoval práva, věnoval se však zejména sportu - byl špičkovým plavcem a hráčem vodního póla. Startoval na olympijských hrách v letech 1952 a 1956. Je mistrem Itálie ve stylu prsa (1948), několikanásobným mistrem Itálie ve volném stylu na 100 metrů. Několikrát mu byla navrhována účast ve filmech a občas se v nich i objevil v nevýrazné roli (např. jako Neronův osobní strážce ve filmu Quo vadis), ale herectví ho nijak nelákalo. Zlom nastal teprve poté, co se setkal s Mariem Girottim, známém více jako Terence Hill. Spolu natočili řadu italských westernů (tzv. spaghetti western), např. Trumfové eso, Pravá a levá ruka ďábla, Malý unavený Joe, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí a další). Dvojice si získala obrovskou popularitu zejména v Evropě, ačkoliv kritici nebyli jeho hereckým stylem příliš nadšeni a mluvili mimo jiné o laciných komediích, pokleslé grotesce a bezduchém fackování. O popularitě dvojice hovoří i fakt, že vznikla celá série filmů Šimon a Matouš, kde oba představitelé hlavních postav založili svoji kariéru na napodobování Spencera s Hillem. Bud Spencer hrál i ve filmech bez Terence Hilla, jejich popularita je trochu nižší (např. Šerif a mimozemšťan), Hill byl jako samostatný herec výrazně úspěšnější.

Bud Spencer byl znám svou vášní pro létání a pilotování různých letadel a helikoptér. Pokud se jeho filmy odehrávaly v současnosti - jako například série policejních komedii s Terencem Hillem z Miami - pak je v každém filmu aspoň jedna scéna, kde Bud Spencer osobně přilétá nebo odlétá s nějakou helikoptérou a vždy bylo vidět, že to není kaskadér, ale Bud Spencer osobně.

V roce 1960 se Pedersoli oženil s Marií Amatovou, s níž má tři děti. V roce 1967 si nechal úředně změnit své jméno na Bud Spencer. Je věřícím katolíkem, vede příkladný rodinný život a je úspěšným podnikatelem. V roce 2005 kandidoval v oblastních volbách za stranu Forza Italia, ale nebyl zvolen.

 Filmografie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář